Jak długo powinien trwać trening z psem ?
Wielu z was pewnie zadaje sobie to pytanie. Odpowiedź nie jest prosta, gdyż zależy od wielu czynników tj. wiek psa, jego motywacja do pracy,
poziom trudności treningu. W zależności od tych parametrów dobieramy czas trwania treningu indywidualnie dla każdego psa.
Istnieje jednak parę uniwersalnych zasad, które chciałbym wam dziś przedstawić.
– lepiej trenować z psem częściej ale krócej
Taka forma treningu będzie znacznie efektywniejsza, ponieważ pozwoli nam uzyskać lepszą motywację psa, większe skupienie na zadaniu przy jednoczesnym uniknięciu ryzyka, że trening będzie dla psa zbyt ciężki lub zwyczajnie nudny.
Trenujcie w kilkuminutowych sesjach, pomiędzy którymi dacie psu czas na zabawę bądź odpoczynek
– Jedno zachowanie w jednej sesji treningowej
To bardzo ważne, zwłaszcza w początkowej fazie treningu, gdy zachowanie nie jest jeszcze mocno utrwalone. Trenujemy jedno zachowanie np. siad powtarzając je w kliku sesjach. Dopiero po zakończeniu sesji i chwili przerwy możemy zacząć trening drugiego zachowania.
– Sesja treningowa musi mieć początek i koniec
Warto wprowadzić swojemu pupilowi komendę oznaczająca początek treningu – może być to imię psa oraz komendę oznaczająca koniec danej sesji treningowej. Dzięki temu pies dokładnie wie, kiedy może zająć się swoimi psimi sprawami, a kiedy oczekujemy od niego skupienia i współpracy.
– Zawsze kończymy trening sukcesem psa
Nic nie motywuje tak jak sukces ! Wiedzą o tym również nasze psy ! Pamiętajcie, żeby to wykorzystać i zawsze zakończyć trening sukcesem.
Dzięki temu, następnym razem wasz pupil podejdzie do zadania z większym entuzjazmem.
– Lepszy niedosyt niż nadmiar
Trening kończymy zanim pies zdąży się nim znudzić. Dzięki temu motywacja psa będzie rosła z treningu na trening.