Dzisiejszy post dotyczy coraz częstszego, zdrowotnego problemu psów, jakim są alergie.
Jakie są najczęstsze objawy alergii u psa
świąd
wysypka skórna
pokrzywka
łzawienie oczu
problemy gastryczne
Jeżeli u waszego pupila zauważyliście jeden bądź więcej z wyżej wymienionych objawów, nie zwlekajcie z wizytą u weterynarza
Warto też zastanowić się co może wywoływać alergię u naszego pupila
Najprostszy podział obejmuje
alergię pokarmową
alergię kontaktową
alergię wziewną
Pies może być uczulony zarwóno na karmę, dodatki które się w niej znajdują, jak i na pyłki traw, drzew lub roztocza kurzu domowego.
W przypadku, gdy podejrzewamy alergię pokarmową najlepiej sprawdzi się dieta eliminacyjna polegająca na karmieniu psa tylko jednym rodzajem pokarmu przez okres 8-12 tygodni.
W przypadku alergii kontaktowej lub wziewnej sprawa jest bardziej skomplikowana, ponieważ często wyeliminowanie czynnika wywołującego alergię jest niemożliwe. W takich przypadkach
warto udać się do lekarza weterynarii by wybrać najbezpieczniejszy i najskuteczniejszy schemat leczenia, który pomoże naszemu pupilowi przetrwać okres pylenia.
Do najczęstszy psich alergenów pokarmowych zaliczamy
drób w szczególności mięso kurczaka
nabiał
jaja
zboża
wołowina oraz jagnięcina
konserwanty oraz dodatki żywieniowe
Jeżeli macie podejrzenie, że wasz psiak zmaga się z alergią pokarmową spróbujcie oprzeć jego dietę na:
dziczyźnie
rybach
insektach
Warto również wspomóc układ immunologiczny psa poprzez włączenie suplementacji probiotykami. Pomoże to w przywróceniu prawidłowej mikroflory jelitowej, która często jest zaburzona u alergików czy to ludzi czy psów.
Nie mogę również pominąć wpływu alergii na problemy behawioralne psów.
Pies z nieleczoną alergią odczuwa nieustanny świąd a nawet ból, co przekłada się na jego zachowanie. Może być bardziej drażliwy, rozkojarzony, nadreaktywny, pobudzony. Może intensywnie wylizywać łapy bądź inne części ciała prowadząc nawet do samookaleczenia.
Zwracajcie więc uwagę na objawy alergii u waszych pupili i reagujcie jak najszybciej