Choroby genetyczne psów
Selekcja jaką od wieków prowadzi człowiek w hodowli psów ma zarówno plusy jak i minusy.
Do plusów można zaliczyć np. selekcję pod kontem określonej użytkowości. Kupując psa danej rasy wiemy jakich cech i zachowań się spodziewać.
Możemy określić do jakiego typu zadań pies będzie wykazywał większe predyspozycje ze względu na rasę i linię, z której się wywodzi.
Minusem są natomiast problemy zdrowotne i choroby genetyczne, które pojawiają się w danej rasie, właśnie na skutek zawężania puli genowej krzyżowanych ze sobą osobników.
Jeżeli decydujemy się na psa określonej rasy bardzo istotne jest zwrócenie uwagi na jego rodowód. Profesjonalni hodowcy dbają o to by psy dopuszczane do rozrodu miały udokumentowane pochodzenie oraz były wolne od chorób genetycznych.
Chciałbym wam przedstawić w skrócie najczęstsze choroby genetyczne psów rasowych.
Zespół brachycefaliczny
Dotyczy takich ras jak buldog angielski, buldog francuski, boston terrier, mops ale narażone na wystąpienie tego zespołu są wszytskie psy z krótkim pyskiem.
Specyficzne proporcje głowy są wynikiem selekcji psów, tylko pod kątem wyglądu, bez wzięcia pod uwagę konsekwencji zdrowotnych jakie niesie to dla zwierzęcia.
Na zespół brachycefaliczny składa się szereg anomalii w budowie głowy, gardła,nosa, przełyku. Konsekwencja tych nieprawidłowości są trudności w oddychaniu, problemy z termoregulacją mogące prowadzić do przegrzania i udaru, duszność, nietolerancja wysiłku, stresu, wysokich lub niskich temperatur.
Objawy nasilają się wraz z wiekiem psa.
Choroba wymaga interwencji chirurgicznej by usunąć przyczynę.
Problemy z rozmnażaniem
Dotyczą takich ras jak np. buldog angielski i francuski. Większość miotów przychodzi na świat przez cesarskie cięcie. Przyczyną są nienaturalnie duże głowy szczeniąt, co uniemożliwia naturalny poród.
Dysplazja stawów
Jest bardzo częstą chorobą zwłaszcza wśród ras dużych i olbrzymich ale chorować mogą praktycznie psy wszystkich ras. Kupując psa pamiętajcie, żeby sprawdzić czy rodzice są wolni od dysplazji. Ze względu na częstość występowania tej jednostki chorobowej badania w kierunku wykluczenia dysplazaji wykonują prawie wszyscy renomowani hodowcy.
Chorób genetycznych psów jest znacznie więcej, przedstawiłam tylko kilka najczęstszych.
Na koniec chciałabym opisać jeszcze jeden przypadek choroby genetycznej, która swojego czasu stanowiła bardzo duży problem u złotych Cocker spanieli.
Rage syndrom, bo o nim mowa objawia się niekontrolowanymi, nagłymi wybuchami agresji, kierowanymi zazwyczaj w stronę domowników. Ataki agresji są częste, bez wyraźnej przyczyny czy bodźca wyzwalającego.
Po ataku następuje moment wyciszenia. Choroba ta została już praktycznie wyeliminowana w hodowlach FCI, jednak wciąż występuje w pseudohodowlach.
Dlatego tak istotne jest by decydując się na kupno szczeniaka z hodowli wybrać miejsce świadomie i odpowiedzialnie