Przejdź do treści

Czy wiesz, że udomowienie wpływa na poziom stresu psów?

Czy wiesz, że udomowienie wpływa na poziom stresu psów ❓🐶

W czerwcu 2022 roku na łamach czasopisma Nature opublikowane badanie, które pozwala nam dokładniej przyjrzeć się tematyce udomowienia psa.

W badaniu wzięły dział 624 psy różnych ras. Zostały poddane dwóm testom.

W pierwszym badaniu psy musiały znaleźć smakołyki ukryte pod miską, polegając na wskazówkach człowieka. W tym teście na zauważono szczególnych różnic pomiędzy rasami.

W drugim badaniu, psy nie mogły same dostać się do smakołyków, co wiązało się z narastającym poziomem frustracji. Obserwowano jak często psy zerkają na człowieka w poszukiwaniu wskazówek lub pomocy. Okazało się, że im bliższe pokrewieństwo pomiędzy psem a wilkiem tym rzadziej patrzyły na opiekunów w poszukiwaniu wsparcia.

Kolejną częścią badania było porównanie DNA psów pod kątem genu odpowiedzialnego za produkcję kortyzolu – hormonu stresu. Okazało się, że im dana rasa psa jest bardziej genetycznie oddalona od wilka tym mniej kortyzolu produkuje.

Wnioski: obniżenie poziomu stresu odegrało rolę w udomowieniu psa. Prawdopodobnie pomogło psom w rozwoju funkcji społeczno-poznawczych, ułatwiając funkcjonowanie w otoczeniu człowieka👍🐩

Może być zdjęciem przedstawiającym pies i w budynku