Przejdź do treści

Kennel klatka – zbawienie czy więzienie?

Kennel klatka – zbawienie czy więzienie ❓

Czym jest kennel klatka ❓

Jest to swoisty rodzaj budy, bezpiecznego schronienia, w którym nasz pies może spokojnie odpoczywać. Odwzorowuje ona naturalne warunki, jakich szukają psowate w naturze. Psy instynktownie chowają się w norach, ciasnych, osłoniętych miejscach, ponieważ czują się w nich bezpiecznie.

Czy pies odczuwa zamykanie w kennel klatce jako coś złego ❓

Absolutnie nie, ale tylko pod warunkiem, że kennel klatka została wprowadzona w sposób prawidłowy. Jeżeli odpowiednio przyzwyczaimy psa do przebywania w kennelu okaże się, że bardzo często pies sam zacznie wybierać ją jako miejsce odpoczynku💤

Zamknięta, mała przestrzeń umożliwia psu wejście w stan relaksu, zwłaszcza podczas nieobecności opiekuna. Pies zostawiony w mieszkaniu sam, często odczuwa stres, co przekłada się na niszczenie rzeczy. Niektóre psy nie potrafią się wyciszyć gdy zostają same, ponieważ cały czas pilnują przestrzeni, wypatrują powrotu właściciela.

Prawidłowo wprowadzona kennel klatka zapewnia psu poczucie bezpieczeństwa. Pies zamknięty w klatce nie odczuwa potrzeby ciągłego stróżowania, może natomiast się wyciszyć i odpoczywać podczas naszej nieobecności.

Klatka również świetnie sprawdzi się w przypadku psów nadreaktywnych, które same z siebie nie potrafią odpoczywać. Zamknięcie w klatce staje się dla psa jasnym sygnałem odpoczynku, a odcięcie od dodatkowych bodźców ułatwia ten proces.

Co więcej klatka gwarantuje bezpieczeństwo naszemu psu, podczas gdy wychodzimy z mieszkania. Pies zostawiony sam, nawet jeżeli normalnie nie przejawia lęku separacyjnego, zawsze może się wystraszyć np. burzy, remontu u sąsiada, dziwnych dźwięków za oknem. W takiej sytuacji, pies może próbować rozładować stres poprzez gryzienie. Nigdy nie wiemy czy podczas naszej nieobecności pies nie przegryzie kabli, nie pogryzie mebli albo nie zje czegoś niejadalnego. Kennel klatka sprawia, że nasz pies jest bezpieczny podczas naszej nieobecności.

Podsumowując, kennel klatka jest świetnym narzędziem pomagającym psu się wyciszyć i czuć się bezpiecznie, jedynym warunkiem jest, że musimy zapoznać z nią psa w odpowiedni sposób.

Jeżeli nie wiecie jak prawidłowo wprowadzić psu kennel klatkę – chętnie pomogę 🐕

Może być zdjęciem przedstawiającym pies