Przejdź do treści

Kleszcze – jak chronić przed nimi naszego pupila?

Kleszcze – jak chronić przed nimi naszego pupila ❓

Kleszcze stanowią ogromne zagrożenie zarówno dla nas jak i dla naszych czworonogów, a że maj jest okresem dużej aktywności tych pasożytów chciałam przybliżyć wam metody, które możemy zastosować żeby chronić przed nimi nasze psy

Aktywność kleszczy ❗️

Kleszcze aktywnie poszukują żywiciela, gdy temperatura przekracza 4,5C, a ich aktywność wzrasta wraz ze wzrostem temperatury.

Na rynku dostępne są liczne preparaty chroniące psy przed kleszczami, które chciałam wam przybliżyć

🐾 tabletki – najpopularniejsze to Simparica i Bravecto – dostępne w lecznicach weterynaryjnych.

Cechują się bardzo wysoką skutecznością i relatywnie długim czasem działania. Ich skuteczność nie ulega osłabieniu w wyniku kąpieli.

Moim zdaniem jest to najskuteczniejszy środek, gwarantujący najwyższy poziom ochrony. Szczególnie polecane dla psów z długą okrywą włosową, gdzie pozostałe środki mogą okazać się nieskuteczne, ze względu na ograniczony kontakt ze skórą. Minusem jest fakt, że jak każdy środek farmakologiczny podawany doustnie obciążają wątrobę, dlatego przed ich podaniem obowiązkowa jest konsultacja weterynaryjna. Jednak w przypadku psów zdrowych, bez współistniejących chorób wątroby nie powinniśmy się obawiać, że zaszkodzą naszemu pupilowi.

🐾 krople – całą gama preparatów dostępnych zarówno w lecznicach jak i sklepach zoologicznych. Ze względów bezpieczeństwa oraz skuteczności, polecam jednak te, sprzedawane w lecznicach.

Są skuteczne pod warunkiem, że zostaną prawidłowo zaaplikowane, czyli na skórę pomiędzy łopatkami. W przypadku psów długowłosych ich działanie może być osłabione, ponieważ część preparatu zostaje na okrywie włosowej, zamiast wchłaniać się do krwiobiegu. Trzeba również zachować deklarowany przez producenta czas, w którym po aplikacji nie moczymy ani nie kąpiemy psa.

🐾 obroże – podobnie jak krople, skuteczne tylko w przypadku ciągłego kontaktu ze skórą. Nie sprawdzą się u psów długowłosych.

Obroża musi ściśle przylegać do skóry. Jej zbyt luźne zapięcie będzie osłabiało działanie. U niektórych psów, stały kontakt z obrożą może powodować alergie.

🐾 naturalne środki na bazie olejków eterycznych- odstraszają komary i kleszcze, jednak ich skuteczność może okazać się niewystarczająca, by mogły stanowić jedyne zabezpieczenie naszego pupila. Idealne, jeżeli chcemy stosować je jako dodatkową ochronę.

A wy jaki sposób ochrony wybieracie dla waszych pupili ❓🐶

Może być zdjęciem przedstawiającym tekst „UWAGA NA KLESZCZE!”