Psie potrzeby cz. 2 – poczucie bezpieczeństwa
Wszyscy lubimy czuć się bezpiecznie i komfortowo. Nasze psy niczym się w tym od nas nie różnią
Poczucie bezpieczeństwa jest jedną z podstawowych psich potrzeb, o którą my, jako świadomi opiekunowie musimy zadbać.
Jak to zrobić
1️ reagujmy na psie sygnały
Zawsze obserwujcie swojego psa, zwłaszcza jeżeli znajduję się on w nowej sytuacji lub miejscu. Być może zauważycie sygnały stresu tj. oblizywanie się, ziewanie, obniżona postawa ciała, podkulony ogon.
W takim przypadku, możecie być pewni, że pies nie czuje się komfortowo w danej sytuacji. Okażcie psu wsparcie, pokażcie, że nie jest w tej sytuacji sam. A jeżeli pomimo to widzicie, że pies jest coraz bardziej przerażony sytuacją po prostu go zabierzcie. Bez wątpienia wasz pupil będzie wam ogromnie wdzięczny za zrozumienie jego potrzeb, co wzmocni waszą więź oraz wzajemne zaufanie.
legowisko na wyłączność
To bardzo ważne by pies miał w domu swoje bezpieczne miejsce, do którego może się udać gdy będzie potrzebował chwili spokoju lub odpoczynku.
Idealnie w tej roli sprawdzi się klatka kenelowa albo psie legowisko. Gdy pies odpoczywa lub śpi w swoim legowisku nikt nie powinien mu przeszkadzać, głaskać go ani dotykać. Zwracajmy na to szczególną uwagę zwłaszcza, jeśli w domu są dzieci. One także powinny szanować psie granice i nie zakłócać odpoczynku psa.
postawa opiekuna
Na poczucie bezpieczeństwa psa wpływają również nasze zachowania i postawa względem pupila. Bądźmy względem psa konsekwentni i przewidywalni. To sprawi, że pies będzie wiedział
czego się po nas spodziewać, a tym samym nie będzie musiał obawiać się nieprzewidywalnych reakcji z naszej strony.
kto daje i odbiera….
Nie byłbyś pewnie zadowolony, gdyby w trakcie posiłku ktoś nagle zabrał Ci Twój talerz z jedzeniem Nie róbmy tego również naszym psom.
Jeżeli daliśmy psu coś do jedzenia, nie zmieniajmy nagle zdania, nie próbujmy mu odebrać jedzenia. Nie zabierajmy i nie przestawiajmy miski w trakcie posiłku. Pilnujmy również dzieci by nie
przeszkadzały psu w posiłkach. Pies, tak samo jak człowiek ma prawo zjeść posiłek w spokoju, bez ryzyka, że w każdej chwili ktoś może mu go zabrać.