Przejdź do treści

Psie potrzeby cz. 8 – kontakty socjalne.

Psie potrzeby cz. 8 – kontakty socjalne 🐶

Psy są zwierzętami stadnymi. W związku z tym potrzebują stałych kontaktów socjalnych z ludźmi ale także z innymi przedstawicielami własnego gatunku.

Brak kontaktów socjalnych z innymi psami będzie skutkował zmniejszeniem kompetencji społecznych psa, co z kolej będzie pogłębiało problemy związane z komunikacją i eskalowało potencjalne konflikty.

Dlatego, bardzo ważne jest byśmy zapewnili swojemu psu regularne kontakty socjalne z innymi psami. Nie oznacza to jednak, że nasz pies powinien witać się z każdym, spotkanym na ulicy psiakiem. Wręcz przeciwnie, powinniśmy nauczyć naszego psa ignorować spotykane na spacerze psy.

Psy, które się nie znają nie bawią się ze sobą❗️ Owszem dla niewprawnego oka, dzika gonitwa psów może wyglądać jak zabawa ale najczęściej tak nie jest.

Zanim psy będą się ze sobą bawić muszą czuć się w swoim towarzystwie pewnie i bezpiecznie. Aby tak się stało konieczne jest wcześniejsze, parokrotne zapoznanie psów ze sobą, najlepiej w formie spaceru równoległego.

Dobierając psich przyjaciół dla naszego pupila musimy również rozważyć charakter, temperament, rodzaj zabawy preferowany przez psiaki, stan zdrowia psów.

Psy starsze czy chore mogą nie mieć ochoty na dynamiczne zabawy z pogoń czy zapasy z dużo od siebie młodszym, nachalnym psiakiem i powinniśmy to uszanować.

Tak samo małe, miniaturowe pieski nie będą odpowiednim kompanem do zabaw dla dużego, młodego psa, który np. nie na dość wyczucia i może im zwyczajnie w zabawie zrobić krzywdę.

Jak zatem wygląda psia zabawa ❓

🐾 po pierwsze ciała psów są rozluźnione

🐾 zabawa jest symetryczna

🐾 w zabawie występują pauzy, po których najczęściej następuję zamiana ról tzn. jeżeli najpierw jeden pies gonił to później on jest goniony

Jeżeli zatem widzimy obrazek, w którym to ciągle jeden i ten sam pies goni drugiego, nie następuję zamiana ról, interakcja jest cały czas inicjowana przez jednego psa to nie jest to zabawa ❗️

W tym przypadku jeden pies, zapewne większy, silniejszy, odważniejszy lub sprawniejszy dręczy słabszego psa, który nie może wycofać się z sytuacji.

Będzie to powodowało narastający stres u dręczonego psa i przełoży się na jego negatywne emocje związane z psimi kontaktami.

Przerywajmy tego typu interakcje, gdyż mimo, że mogą niekiedy wyglądać podobnie do zabawy – nie są nią.

Nie ograniczajmy zatem kontaktów socjalnych naszych psów ale róbmy to z głową i poszanowaniem granic innych, tak byśmy wszyscy czuli się na spacerach komfortowo i bezpiecznie 👍

Może być zdjęciem przedstawiającym pies i trawa