Przejdź do treści

Psie potrzeby cz. 9 – instynkt rozrodczy.

Psie potrzeby cz. 9 – instynkt rozrodczy 🐶

Potrzeba rozmnażania jest jedną z podstawowych u naszych zwierząt. Nie możemy zapominać, że instynkt rozrodczy w dużej mierze kieruje zachowaniami psów.

Jeżeli nasz pupil jest poddany zabiegowi kastracji/sterylizacji nie musimy się nim przejmować, natomiast jeżeli tak nie jest musimy mieć na uwadze, że instynkt rozrodczy będzie wpływał na zachowanie psa.

Dlatego też psy i suki niekastrowane będą momentami zachowywać się inaczej.

Nie puszczajmy ze smyczy suk w rui, nie zostawiajmy ich również bez nadzoru nawet na ogrodzonym terenie. Instynkt rozrodczy jest tak silny, ze nawet najlepiej wyszkolona i posłuszna na co dzień suczka może uciec nam gdy znajduję się w rui. Jest to zachowanie instynktowne i zupełnie normalne. Może gorzej reagować na przywołanie, mieć problemy ze skupieniem uwagi, być rozdrażniona albo wręcz odwrotnie ospała i unikająca aktywności. Nie wymagajmy od niej w tym czasie zbyt dużo.

Podobnie sprawa ma się w przypadku samców. Niekastrowane samce również mogą uciekać, przeskakiwać ogrodzenia i wybierać się na samodzielne wędrówki gdy wyczują w okolicy zapach suki w cieczce.

Mogą nie wrócić na przywołanie, popiskiwać, a nawet wyć. Zdarza się też, że odmawiają jedzenia przez klika dni.

Pamiętajcie, że instynkt rozrodczy, zapewniający przetrwanie gatunku jest u naszych czworonożnych przyjaciół bardzo silny i jego wpływ na zachowanie jest ogromny.

Zawsze musimy brać go pod uwagę jeżeli problemy behawioralne pojawiają się w zwierząt niekastrowanych👍

Może być zdjęciem przedstawiającym pies i tekst „S”