Przejdź do treści

Strzyżak jeleni – czyli latający kleszcz.

Strzyżak jeleni – czyli latający kleszcz 😬

W dzisiejszym poście poruszę temat coraz liczniej występującego w lasach całej Polski pasożyta jakim jest strzyżak jeleni.

Jeszcze klika lat temu praktycznie, niewiele osób o nich słyszało jednak obecnie z sezonu na sezon problem jest coraz większy.

Czym jest latający kleszcz ❓

Strzyżak jeleni (sarni) to owad z rodziny muchówek. Pasożytuje na sarnach, jeleniach, łosiach pijąc ich krew. Po znalezieniu żywiciela odrzuca skrzydła i prowadzi dalszy cykl życiowy na jednym żywicielu.

Najbardziej aktywny jest od czerwca do września, ale jeżeli temperatura przekracza 10C może być aktywny dłużej.

Strzyżaki aktywnie namierzają żywiciela z odległości kliku metrów. Bardzo często występują chmarami.

Docelowym żywicielem strzyżaka nie może być pies czy człowiek, jednak zarówno my jak i nasi pupile możemy paść ofiarą ich ataku podczas letnich wędrówek po lesie.

Dzieję się tak dlatego, że strzyżaki reagują na ruch i atakują każde poruszające się zwierzę w ich zasięgu. Jeżeli zorientują się, że są na niewłaściwym żywicielu odlatują, aczkolwiek może się zdarzyć, że strzyżak zwyczajnie się pomyli. Wtedy odrzuca skrzydła i rozpoczyna żerowanie. Wbija się w skórę jak kleszcz, przy czym żeruje dużo krócej.

Strzyżaki instynktownie szukają owłosionych żywicieli dlatego najczęściej wplątują się w ludzkie włosy lub w psią sierść.

Czy stanowi zagrożenie ❓

Nie ma jednoznacznych dowodów na to by strzyżaki przenosiły choroby tj. borelioza czy babeszjoza. Pewnym jest natomiast, że ich ukąszenia są bolesne, wywołują duży odczyn miejscowy, w postaci swędzących grudek, które mogą utrzymywać się do 3 tygodni. Częste są również odczyny alergiczne po ukąszeniach

strzyżaków, które powodują powstawanie rumieniowych zmian skórnych, świąd i ból.

Objawy te występują zarówno u ludzi jak i psów.

Jak się chronić ❓

Niestety na strzyżaki nie działają żadne z komercyjnie dostępnych środków odstraszających na komary czy kleszcze.

Środki naturalne tj, olejki eteryczne również nie mają potwierdzonej skuteczności.

Jedyną skuteczną formą ochrony jest unikanie miejsc, w których występują.

Pamiętajcie również żeby po każdej wizycie w lesie dokładnie obejrzeć siebie oraz wyczesać specjalnym grzebienie sierść waszego pupila.

Dzięki tym zabiegom macie szanse usunąć strzyżaki zanim dotkliwie pokąsają was lub waszego psiaka 👍🐕

Brak dostępnego opisu zdjęcia.