Wścieklizna
W dzisiejszym poście chciałabym przestawić garść informacji na temat choroby jaką jest wścieklizna oraz dlaczego warto dbać o regularne szczepienia naszych pupili.
Wścieklizna jest chorobą wirusową, na którą zachorować mogą wszystkie ssaki w tym ludzie. Jest chorobą nieuleczalną, prowadzącą do śmierci zakażonego zazwyczaj w ciągu tygodnia od wystąpienia objawów.
Do zakażenia dochodzi poprzez bezpośredni kontakt np. pogryzienie lub oślinienie przez zakażone zwierzę.
Jak rozpoznać wściekliznę
Wirus wścieklizny atakuje głównie komórki układu nerwowego, a przebieg zakażenia jest podobny u wszystkich zwierząt w tym człowieka.
W początkowym okresie choroby (okres inkubacji wirusa), który może trwać nawet do 2 miesięcy od pogryzienia występują objawy ogólne tj. uczucia mrowienia wokół miejsca pokąsania, gorączka, ból potylicy, zmęczenie oraz rzadziej halucynacje i wymioty.
Zwierzęta często w tym okresie zmieniają swoje zwyczaje, głównie tryb życia z dziennego na nocny i odwrotnie, a także przestają być wrażliwe na bodźce bólowe.
Po upływie kolejnych kliku dni u ludzi i zwierząt występuje nadmierne pobudzenie lub porażenie. Występują mimowolne skurcze mięśni, ślinotok, światłowstręt oraz wodowstręt, ponadto mogą występować arytmie serca, majaczenie.
Jednym z ostatnich objawów choroby jest obecność wirusa w ślinie zwierząt. Żaden pies/kot, u którego pojawił się wirus w ślinie nie żyje dłużej niż 10-12 dni.
Do charakterystycznych objawów wścieklizny u psów należą:
niepokój, nadmierna pobudliwość, włóczęgostwo, spożywanie niejadalnych przedmiotów, wzmożony popęd płciowy, agresja, ochrypłe szczekanie, ślinotok, opadanie żuchwy z wypadaniem języka, zez, niedowłady kończyn i inne porażenia
U kotów:
podobne objawy jak u psów, zwierzęta chowają się, uciekają, nieustannie miauczą, zachowują się agresywnie, a śmierć poprzedzona jest zwykle porażeniem kończyn.
Pamiętajmy, że wścieklizna jest chorobą nieuleczalną, zarówno dla nas jak i naszych pupili.
Jedyną możliwość ochrony przed zakażeniem oraz rozprzestrzenianiem się wirusa stanowią szczepienia.
Szczepić powinniśmy wszystkie, domowe zwierzęta wychodzące. Szczepienie co 12 miesięcy jest obowiązkowe dla psów, natomiast nieobowiązkowe dla kotów. Aczkolwiek koty wychodzące są moim zdaniem jeszcze bardziej narażone na ryzyko zakażenia, ponieważ o ile większość psów na spacerach znajduję się pod kontrolą opiekuna, o tyle koty chodzą swoimi ścieżkami i nigdy nie wiemy z jakim zwierzęciem mogły mieć kontakt.
Pamiętajmy więc o szczepieniu pupili dla naszego wspólnego bezpieczeństwa