Wymuszanie uwagi
Częstym problemem jaki zgłaszają opiekunowie jest wymuszanie uwagi przez ich pupila.
Psy wymuszają uwagę właściciela w wielu sytuacjach:
gdy są znudzone
gdy są głodne
gdy chcą się bawić
gdy liczą na nagrodę
gdy nie radzą sobie z emocjami
oraz w wielu innych sytuacjach.
Do najczęstszych prezentowanych zachowań należą:
szczekanie, piszczenie itp.
podgryzanie
skakanie na opiekuna
przynoszenie zabawki
nieustanne podążanie za opiekunem krok w krok
trącanie łapą
Czy takie zachowanie jest dla psa dobre
Nie do końca. Uwaga opiekuna jest dla psa bardzo ważnym zasobem, którego nie powinniśmy rozdawać za nic, a tym bardziej za zachowanie, którego nie akceptujemy.
Często zdarza się tak, ze pies odczuwa narastającą frustrację, gdy nie udaje mu się zwrócić uwagi opiekuna, co tylko pogłębia problem.
Jak radzić sobie z wymuszaniem
Po pierwsze bardzo ważne jest wprowadzenie zasad domowych, jasnych i zrozumiałych dla psa, określających jakie zachowania są przez nas pożądane a jakie nie.
Koniecznie należy rozważyć również, co leży u podstawy takiego zachowania. Być może pies ma za mało aktywności fizycznej lub umysłowej? Być może inne psie potrzeby nie są zaspokojone i próbuje on znaleźć dla nich alternatywę.
Pamiętajmy, że to opiekun wyznacza czas na zabawę i odpoczynek. Nie reagujemy na próby wymuszenia psa. Musimy być w tym jednak bardzo konsekwentni tzn. jeżeli pies wymusza nie mówimy do niego, nawet na niego nie patrzymy. Możemy nawiązać kontakt z psem dopiero jak się uspokoi.
Nagrodą dla psa jest jakakolwiek forma uwagi, którą mu poświęcimy w momencie prezentowania zachowania. Zwracajmy więc na psa uwagę w momentach, w których zachowuje się spokojnie i w sposób opanowany, a całkowicie ignorujmy go w momentach, w których próbuje wymuszać na nas uwagę