Przejdź do treści

Agresja!

Agresja ❗🐶

W dzisiejszym poście chciałabym krótko opisać temat agresji u psów.

Jest to bardzo obszerny i skomplikowany problem dlatego przedstawię wam tylko podstawowe zagadnienia.

Po co w ogóle psom agresja ❓

Najprościej można by powiedzieć, że psy prezentują zachowania agresywne w dwóch przypadkach:

🐾 chcą czegoś uniknąć

🐾 chcą coś uzyskać

Podstawą do dobrania właściwej metody pracy z psem jest właśnie zdiagnozowanie co leży u podstawy zachowania naszego pupila.

Może to być lęk,niepewność, frustracja, ale też chęć asertywnego oddalenia zagrożenia a nawet złość. Jeżeli prawidłowo zdefiniujemy emocję jakie kryją się za zachowaniem psa, możliwa stanie się praca nad ich zmianą. Pamiętajmy, że za każdym zachowaniem jakie prezentuje pies kryją się emocje (dobre lub złe).🙂😡

Zmieniając emocje wpłyniemy bezpośrednio na zachowanie. Często jest to proces długi i wymagający ale im szybciej zareagujemy tym łatwiej będzie nam osiągnąć cel.

Dlatego jeżeli widzicie problem reagujcie jak najszybciej. W przypadku agresji czy to do psów czy do ludzi polecam kontakt z behawiorystą. Pomoże wam on w dobraniu odpowiedniej

strategii rozwiązania problemu, a tym samym oszczędzicie sobie i psu wiele stresu.

Pamiętajcie również, że najważniejsze jest bezpieczeństwo zarówno wasze jak i innych psów czy osób, które spotykacie na spacerach, dlatego psów agresywnych nigdy nie puszczamy bez smyczy i kagańca nawet w lesie. parku czy innym miejscu, gdzie wydaje nam się, że nikogo nie ma. Sytuacja może zmienić się w każdej chwili, a nikt inny jak tylko my, opiekunowie odpowiadamy za ewentualne szkody wyrządzone przez naszego psa !