Przejdź do treści

Komenda zwalniająca – czym jest i dlaczego warto ją stosować?

Komenda zwalniająca jest dla psa jasnym i czytelnym sygnałem, oznaczającym koniec danego ćwiczenia.

Przykład:

Jeżeli poprosimy psa, żeby usiadł powinien wytrwać w tej czynności do momentu usłyszenia komendy zwalniającej.

Plusy komendy zwalniającej:

  • usprawnia komunikację pies-przewodnik – pies dokładnie wie czego od niego oczekujemy, ile czasu ma wykonywać dane polecenie, kiedy jest koniec ćwiczenia.
  • jest uniwersalna – może być stosowana jako sygnał kończący każde ćwiczenie.
  • pies zwraca większą uwagę na przewodnika – pies cały czas musi pozostać skupiony na tym co mówi i robi przewodnik.
  • pomaga w nauce kontroli emocji – pies musi spokojnie czekać i wytrwać w pozycji.
  • pies szybciej i łatwiej się uczy – komenda zwalniająca okazuje się bardzo pomocna w przedłużaniu zachowania, gdy chcemy, żeby pies uczył się pracować w coraz większych rozproszeniach lub coraz dłużej wytrzymywał w zadanej pozycji.

Komendę zwalniająca możecie stosować również w codziennych systuacjach takich jak przechodzenie przez drzwi, wychodzenie z samochodu, przechodzenie przez ulicę i wiele innych.

Jak nauczyć psa komendy zwalniającej?

  1. Wybierz słowo, które będzie oznaczało zwolnienie. Ważne, żeby było to słowo, którego nie używamy zbyt często w normalnej komunikacji. U nas jest to słowo “ok”, ale możecie wybrać jakiekolwiek inne, które na chwilę obecną dla psa nic nie znaczy.
  2. Poproś psa żeby wykonał znaną mu komendę np. siad. Odczekaj chwilę, wypowiedz komendę zwalniającą i rzuć smakołyk na ziemię. Pies wstanie żeby się do niego dostać. Pamiętaj, żeby pochwalić psa.
  3. W kolejnym etapie przedłużaj czas, w którym pies musi wytrwać w pozycji. Jeżeli pies już zrozumiał mechanizm komendy zwalniającej nie musisz za każdym razem rzucać smakołyka na ziemię. Możesz wypowiedzieć komendę zwalniającą i nagradzać psa z ręki, gdy do Ciebie podejdzie.
  4. Następnie naucz psa, że zmienić pozycję może tylko na konkretne słowo oznaczające zwolnienie. Poproś psa, żeby usiadł, a następnie mów do niego różne, randomowe słowa. Chwal psa, gdy nie zrywa siadu. Jeżeli pies radzi sobie z ćwiczeniem możesz trochę skomplikować sprawę i wypowiadać słowa, które brzmią podobnie do komendy zwalniającej.
  5. Gdy pies opanował wszystkie wcześniejsze etapy możesz przejść do pracy w rozproszeniach. Na początek, po wydaniu psu komendy możecie odejść klika kroków w bok lub do tyłu i nagrodzić psa za wytrwanie w komendzie. Z czasem stopniowo zwiększamy poziom rozproszeń odchodząc coraz dalej lub odwracając się do psa tyłem. Pamiętajcie, żeby zwiększać poziom rozproszeń stopniowo i powoli. Jeżeli pies zrywa komendę oznacza to, że musicie zmniejszyć poziom trudności. Starajcie się tak planować trening by pies jak najrzadziej zrywał komendę. Jeżeli już tak się zdarzy, ponownie wydajcie mu komendę siad i nie nagradzajcie psa. Na koniec wydajcie komendę zwalniającą.

A czy wasze psiaki znają komendę zwalniającą? Jeżeli nie, to zachęcam do jak najszybszego jej wprowadzenia ! Będzie to bardzo dobry krok w kierunku lepszej komunikacji z psem.