Przejdź do treści

Czym jest samokontrola u psa i czemu to takie ważne?

Czym jest samokontrola u psa i czemu to takie ważne ❓

Wiele psów boryka się z problemem nadreaktywności, nadmiernego pobudzenia emocjonalnego i zbyt intensywnej reakcji na bodźce. Niektóre psy łatwo popadają we frustrację, gdy nie mogą osiągnąć tego czego akurat w danym momencie chcą – szczekają, piszczą lub podgryzają próbując w ten sposób rozładować emocje lub zyskać uwagę opiekuna.

Możemy ułatwić naszym pupilom radzenie sobie z emocjami poprzez trening samokontroli👍

Podczas takiego treningu pies uczy się spokojnie czekać na nagrodę. Pozwala mu to skupić się na zadaniu oraz uczy, że nie wszystko jest dostępne natychmiast, że czasem trzeba poczekać🙂

Dzięki regularnym treningom samokontroli nasz pupil będzie lepiej radził sobie w sytuacjach stresowych.

Jak zatem uczyć psa samokontroli❓

🐾 czekanie na miskę – wydajemy psu komendę, którą zna np. siad. Stawiamy miskę na podłodze. Gdy pies zerwie się, żeby dobiec do miski zabieramy ją. Powtarzamy schemat tak długo aż pies zrozumie, że tylko czekając spokojnie ma szansę dostać jedzenie. Jeżeli pies już nie zrywa komendy, biegnąc do miski, wydajemy komendę zwalniającą np. ok

🐾 wychodzenie na spacer – gdy tylko otworzymy drzwi pies zapewne pobiegnie, żeby jak najszybciej się przez nie wydostać. W tym momencie zamykamy drzwi. Powtarzamy ćwiczenie tak długo aż pies sam będzie zatrzymywał się przed uchylonymi drzwiami czekając na nasz sygnał.

Wydajemy komendę zwalniająca i dopiero wtedy pies może przekroczyć próg.

🐾 rezygnacja ze smakołyka – pokazujemy psu smakołyk trzymany w otwartej dłoni, na początku nie zbyt blisko pyszczka. Gdy pies próbuje zjeść smakołyk zamykamy dłoń. Gdy pies przestaje się interesować naszą ręką chwalimy go i nagradzamy smakołykiem wydając jednocześnie komendę zwalniającą. Ćwiczenie powtarzamy aż pies nauczy się, że może zjeść smakołyk z otwartej dłoni tylko na komendę zwalniającą.

🐾 spuszczanie ze smyczy – zanim pozwolimy psu cieszyć się swobodą, prosimy psa o wykonanie znanej komendy i pozwalamy psu biegać dopiero na komendę zwalniającą.

🐾 zabawa – zawsze jest zaczynana i kończona przez opiekuna. Nie reagujemy na próby wymuszenia zabawy.

A czy wy ćwiczycie z pupilami samokontrolę ❓🐕🐶

Może być zdjęciem przedstawiającym pies i na świeżym powietrzu