Przejdź do treści

Jak przygotować się do wyjazdu z psem za granicę?

Jak przygotować się do wyjazdu z psem za granicę ❓🏝

1️⃣ Paszport

Jest niezbędny, żeby przekroczyć z psem granicę kraju i to niezależnie czy chcemy podróżować w granicach EU czy nie.

Paszport wrobimy u lekarza weterynarii.

Do wyrobienia paszportu niezbędny będzie zarejestrowany chip oraz aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie.

2️⃣ Odrobaczanie

Musi być wykonane w gabinecie weterynaryjnym, specjalnymi preparatami o szeorkim spektrum działania. Bardzo ważne jest żeby wykonać je w terminie 72 do 48 h przed planowanym wyjazdem. Informacja o odrobaczaniu musi być również umieszczona w paszporcie.

3️⃣ Przygotowania do wyjazdu

Koniecznie należy sprawdzić warunki wwozu zwierząt domowych na terytorium wybranego państwa. Niektóre państwa posiadają specyficzne regulacje jak np. zakaz wwożenia pewnych ras.

Warto sprawdzić przed podróżą czy na pewno możemy przekroczyć granicę danego kraju z naszym pupilem.

Jeżeli planujemy lot samolotem a nasz pupil jest zbyt duży żebyśmy mogli zabrać go ze sobą na pokład koniecznie zaopatrzmy się w odpowiedni, akceptowany przez linie lotnicze transporter.

Podróż w luku bagażowym nie należy do przyjemnych i nawet dla najbardziej opanowanego psa będzie ogromnym stresem. Nie karminy naszego pupila na minimum 24 a najlepiej 48h przed wylotem, ponieważ nagłe zmiany ciśnienia i stres mogą przysporzyć mu problemów trawiennych. Warto także, w takim przypadku udać się z pupilem do lekarza weterynarii i porozmawiać na temat środków uspokajających, które możemy podać pupilowi przed podróżą.

Pamiętajmy, że taka podróż będzie dla psa bardzo niekomfortowa więc czasem lepiej skorzystać z farmakologii niż narażać psa na traumę i ogromny stres 💊🐕

Może być zdjęciem przedstawiającym pies