Przejdź do treści

Psie potrzeby cz. 6 – aktywność fizyczna.

Psie potrzeby cz. 6 – aktywność fizyczna 🐕🤸‍♀️

Bardzo ważna potrzeba każdego z naszych psich przyjaciół.

Każdy pies posiada naturalną potrzebę aktywności fizycznej. Oczywiście jest ona w dużej mierze zależna od rasy, wieku i stanu zdrowia naszego pupila.

Nie ma jednej uniwersalnej zasady ile ruchu potrzebuje pies. Każdy z nas musi ocenić to sam obserwując swojego zwierzaka.

Szczególną uwagę zwracajmy na szczenięta – zbyt dużo ruchu, aktywności takich jak skakanie, wchodzenie po schodach itp. nie jest wskazane w okresie intensywnego rozwoju psa, ponieważ może prowadzić do nieprawidłowości w obrębie stawów i problemów zwyrodnieniowych w przyszłości.

Również psi seniorzy wymagają od nas zwiększonej uwagi – mogą cierpieć na różne choroby, zwyrodnienia albo po prostu nie mieć już tyle siły i energii by podołać długim wędrówkom.

W przypadku dorosłych, zdrowych psów absolutnym minimum są 3 spacery dziennie. To, że pies jest w stanie utrzymać czystość w domu wychodząc tylko rano i wieczorem nie oznacza, że

jest to dla niego dobre i komfortowe. Może nawet w przyszłości prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych związanych z pęcherzem.

Co najmniej jeden z tych spacerów powinien być dłuższy.

Oczywiście psia aktywność fizyczna to nie tylko spacer 👍 Jeżeli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych możemy wspólnie z naszymi czworonogami uprawiać sporty tj. bieganie, pływanie, jada na rowerze.

Doskonałą aktywnością dla psa są też sporty tj. agility, dogfrisbee, flyball, obedience, weight pulling czy coraz bardziej ostatnio popularny psi fitness.

Zanim zaczniemy trenować z naszym psem, pamiętajmy, żeby udać się do lekarza weterynarii albo psiego fizjoterapeuty żeby sprawdzić czy nasz pupil jest zdrowy i nie ma przeciwwskazań to tego typu aktywności 🐕

A wy jakie sporty uprawiacie ze swoimi pupilami ?

Może być zdjęciem przedstawiającym pies i przyroda