Przejdź do treści

Zachowania instynktowne – pogoń.

Zachowania instynktowne – pogoń 🐕

Dla wielu psich opiekunów zachowania instynktowne tj. pogoń stanowią realny problem, ponieważ boją się puścić swojego psa ze smyczy w obawie przed ucieczką pupila.

Po pierwsze musimy zdać sobie sprawę, że zachowania instynktowne są w dużej mierze zależne od rasy. Są one zupełnie naturalne i nie możemy oczekiwać, że np. pies myśliwski nie będzie ich prezentował.

Instynkt pogoni jest jednym z najsilniejszych,a jednocześnie jak każde zachowanie instynktowne jest samonagradzające. Oznacza to, że sama możliwość prezentowania zachowania w obecności bodźca jest dla psa ogromną nagrodą.

Co więcej nagroda ta wypłacana jest przez środowisko a nie opiekuna.

Jak radzić sobie z zachowaniami instynktownymi ❓

Po pierwsze musimy pamiętać, że zachowania instynktowne są praktycznie niemożliwe do wygaszenia. Możemy tylko pracować nad kontrolą tego typu zachowań.

W pierwszej kolejności należy zastanowić się czy zapewniamy psu możliwość realizacji zachowań instynktownych w akceptowalny dla nas sposób ❓ Jeżeli nie, możemy być pewnie, że pies zrealizuje je we własnym zakresie.

Jeżeli realizujemy potrzeby naszego psa, możemy przejść do treningu, który pomoże nam nad nimi zapanować.

Jednak cały czas musimy mieć na uwadze, że są to jedne z najtrudniejszych do opanowania zachowań. Trening musi być dobrany indywidualnie do psa, ale jeżeli nasz pies posiada np. bardzo silny instynkt łowiecki czeka nas długa i konsekwentna praca 👍

Może być zdjęciem przedstawiającym pies i trawa