Przejdź do treści

Czego człowiek nie nauczy psa?

Czego człowiek nie nauczy psa ❓🐶

Jak wiemy psy są wręcz stworzone do pracy z człowiekiem. Wiele z problemów behawioralnych wynika z faktu, że to my, ludzie nie zaspokajamy w pełni potrzeb zwierzęcia, które przygarnęliśmy pod swój dach. Psy są w stanie, przy odpowiednim treningu i socjalizacji nauczyć się na prawdę bardzo wiele.

Zatem czy jest rzecz, której my ludzie nie możemy nauczyć psa ❓

Jest jedna – inhibicja gryzienia ❗️

Szczenięta przebywając z matką i rodzeństwem najprościej mówiąc uczą się, że ugryzienie może boleć, zranić lub nie. Wszystko zależy tylko i wyłącznie od siły jakiej użyją zaciskając szczęki.

Matka karci szczenięta za zbyt mocne, niekontrolowane gryzienie. Również zabawa pomiędzy rodzeństwem uczy młode psiaki, często na własnej skórze, że zbyt mocne gryzienie boli.

Dzięki temu psy wykształcają sobie wyczucie niezbędne do kontrolowania siły gryzienia w wieku dorosłym, co pozwala im gryźć np. ostrzegawczo, tak by odstraszyć ale nie przebić ciągłości skóry.

Problem pojawia się w przypadku szczeniąt zbyt wcześnie odebranych z miotu, porzuconych, osieroconych lub wychowywanych od urodzenia przez człowieka.

Człowiek nie jest w stanie nauczyć szczenięcia inhibicji gryzienia w taki sposób w jaki dzieje się to w naturze, czego konsekwencję mogą być bardzo niebezpieczne w przyszłości zarówno dla samego psa jak i jego otoczenia.

Pies, który nie kontroluje siły gryzienia najzwyczajniej nie zdaje sobie sprawy, że zbyt mocne zaciśnięcie szczęk sprawia ból.

Powoduje to szereg problemów zarówno w komunikacji pomiędzy innym psami jak i w kontaktach z ludźmi.

Taki pies może nieświadomie wyrządzić dużą krzywdę, gryząc ze zbyt dużą siła, nieadekwatną do sytuacji zarówno w zabawie jak i tym bardziej w sytuacji zagrożenia.

Oczywiście można, a nawet trzeba pracować z psem, uczyć go, że ugryzienie boli aczkolwiek jeżeli nie nauczył się kontrolować siły gryzienia jako szczeniak, prawdopodobnie nigdy nie uda nam się nauczyć go tego w pełni.

Jest to kolejny z miliona argumentów dlaczego nie kupować psów z pseudohodowli ❗️ Decydując się na szczeniaka zawsze sprawdzajcie osobiście w jakich warunkach się wychowuje, jak zachowują się rodzice i rodzeństwo.

Jeżeli hodowca odmawia pokazania warunków w jakich żyją psy, nie pozwala zobaczyć rodziców szczeniąt jest to ewidentny sygnał alarmowy i nigdy nie powinniśmy się z godzić z takim podejściem ❗️

Może być zdjęciem przedstawiającym pies