Pielęgnacja psa
Prawidłowa pielęgnacja naszego pupila to nie tylko kwestia estetyczna np. przygotowania go do wystawy, ale również bardzo ważna kwestia zdrowotna.
Psy wykazują zachowania pielęgnacyjne takie jak lizanie łap czy pyszczka po posiłku. Suki dbają również o czystość maluchów, ale możemy pomóc naszym psom zadbać o czystość i higienę.
Najlepiej przyzwyczajać psa do zabiegów pielęgnacyjnych już od szczenięcia i kojarzyć psu zabiegi pielęgnacyjne jako czynność przyjemną. Idealnie sprawdzi się łączenie zabiegów pielęgnacyjnych z nagrodą w postaci smakołyka lub zabawy.
Do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych należą:
Czesanie sierści – w zależności od długości i rodzaju okrywy włosowej codziennie lub według potrzeb.
Kąpiel – przy czym pamiętajcie, żeby kąpać psy tylko wtedy, gdy tego naprawdę potrzebują. Starajmy się również nie używać mocno perfumowanych szamponów. Ich zapach może przeszkadzać psu oraz częściej wywołują alergie.
Czyszczenie zębów – nic nie sprawdzi się w tej roli tak dobrze jak naturalny, twardy gryzak, który pies będzie mógł żuć. Gryzienie i żucie nie dosyć, że jest jedną z podstawowych psich potrzeb, to jeszcze w naturalny sposób czyści zęby naszego pupila. Pomimo to, niektóre rasy mają skłonność do odkładania się kamienia nazębnego i konieczna może być bardziej kompleksowa higiena, z zastosowaniem specjalnych past lub preparatów weterynaryjnych. Stan psich zębów powinniśmy kontrolować przynajmniej raz do roku, a w przypadku psich seniorów częściej.
Przycinanie pazurów – regularnie, by ich długość nie przeszkadzała psu w poruszaniu się.
Czyszczenie uszu oraz przemywanie oczu – najlepiej zaopatrzyć się w specjalne, dedykowane do tego preparaty.
Kontrola oraz czyszczenie gruczołów okołoodbytowych – Gruczoły okołoodbytowe u psów to parzyste struktury położone po bokach odbytu. Wydzielają one substancję zapachową, którą psy wykorzystują do oznaczania terytorium i rozpoznawania się nawzajem. U zdrowych psów gruczoły opróżniają się samoczynnie podczas wypróżniania. U niektórych psów jednak może dochodzić do ich przepełnienia lub zapalenia.
Warto kontrolować gruczoły co około 2–3 miesiące u weterynarza — szczególnie jeśli pies ma skłonności do problemów w tej okolicy. Objawami problemów mogą być m.in. saneczkowanie (ocieranie odbytem o podłoże), niepokój, wylizywanie okolic odbytu czy nieprzyjemny zapach.
Oczywiście niektóre rasy będą wymagały większej inne mniejszej ilości zabiegów pielęgnacyjnych, ale to już kwestia indywidualna.
Leave A Comment